Практичний посібник бджоляра
Утримання бджіл у вуликах різного типу
Секрети бджільництва в питаннях і відповідях
Роїння бджіл. Бджолиний рій

На початку літа або в кінці весни відбувається відділення частини бджіл, що підготувалися до роїння, з кількома молодими або з однієї старою маткою. Відокремилася частина бджіл знаходить нове житло, встигає за теплий сезон запастися кормами, наростити бджіл, щоб знову відпустити рій в наступному сезоні.

роїння бджілБільш енергійно і активно будувати стільники, збирати нектар і пилок, а також вирощувати розплід бджоли починають задовго до відпускання рою. Потім бджоли закладають мисочки для маточників і доглядають до моменту, поки не вийде молода матка.

До виходу рою за 15-20 днів бджоли гризуть краї лоткових отворів. Від тих бджіл що гризуть вентилюючі бджоли відрізняються тим, що вони стоять рівно і через часті помахів їх крила не видно. У тих бджіл що гризуть головки нахилені до розгризуваного предмету а крила складені уздовж черевця.

Якщо вічко відкрите повністю під час ройовиї пори і його гризуть бджоли, рій обов'язково вийде з цієї сім'ї. До виходу рою приблизно за два тижні після закладки мисочок бджоли починають недостатньо годувати матку. В результаті цього вона знижує темп яйцекладки, вона стає більш рухомою, зменшується її вага.

Бджоли-фуражири під час ройового стану знижують інтенсивність вильоту в поле, слабо будують стільники, повисають на краях рамок, в вуликах збираються на стінках.

Відбувається роїння в ясні, теплі, тихі дні з температурою повітря 20-25 С. Спостерігати виліт рою можна з 8 до 18 години вечора, хоча пік вильоту відбувається в основному з 10 до 13 годин. Молоді рої з молодими матками в різний час виходять.

Дізнатися про вихід рою можна за 1-2 дня. Першою ознакою є запечатування бджолами першого маточника. Про те, що сім'я готова до роїння, кажуть вечірні обльоти бджіл в 16-17 годин.

У день роїння вранці бджоли вилітають із льотка і знову повертаються у вулик.

З роєм зазвичай йде близько 50% бджіл материнської родини. Залежить це від погоди, але головним чином від кількості розплоду і вікового складу сім'ї. Якщо в сім'ї мало розплоду і дуже багато молодих бджіл, тоді більше бджіл йде з роєм.

Під впливом сигналів, які подають бджоли-розвідники, рій виходить із родини. На стільниках в гущі бджіл розвідниці роблять особливі швидкі рухи і видають специфічні звуки.

Цими рухами бджоли вказують відстань до оселі і направлення до нього. Чим житло виявлене краще, тим активніше «танці» бджіл.

Бджоли суцільним потоком при виході рою деякий час рухаються по дну і стінок вулика, потім спрямовуються до лотка. З вулика вихід бджіл триває-10 хвилин.

Матка виходить після того, як значна частина бджіл вийде. Зазвичай вона піднімається в повітря після того, як добіжить до краю прилетной дошки. Якщо встигнути підійти до сім'ї що роїться, можна, накривши матку ковпачком, легко її зловити. Якщо помістити в рійницю спійману матку і на місці зосередження рою підвісити, сюди збираються всі бджоли.

Рой зазвичай летить на 5 км. Але може полетіти і далі, якщо не було знайдено заздалегідь відповідне житло. Іноді рій з перервами на відпочинок летить протягом трьох днів і, знесилившись, прищеплюється на будь-якому місці, на кущі або навіть на людині що йде і починає відбудовувати гніздо. Але, як правило, такі сім'ї практично нежиттєздатні.

Якщо інстинкт роїння не стримувати то сильна сім'я може і зроіться, відпустивши 2-3 роя. Причини цього явища є невідомими.

Материнська сім'я після великої кількості роїння дуже слабне. Вона не може захистити себе від нападу злодійок або заготовити потрібний запас корму, і зазвичай приречена на загибель. 

my-apiary.com