Практичний посібник бджоляра
Утримання бджіл у вуликах різного типу
Секрети бджільництва в питаннях і відповідях
Вулики для бджіл

Вулик - спеціальне житло для медоносних бджіл, що виробляється бджолами або же людиною. В одному вулику залежно від системи може жити або одна або декілька сімей. Дещо різняться у вуликах різних систем способів утримання бджіл.

ВуликВсі рамочні вулики називаються вертикальними (стояками). Їх обсяг збільшується вверх з новими корпусами або магазинами («напіврамочними надставками»). Таким чином, об'єм вулика збільшується, завдяки рамкам, які розташовані в декількох ярусах.

Вулики, які збільшуються за допомогою додавання рамок до гнізда збоку, називаються лежаками або горизонтальними вуликами. В лежаках рамки розташовані в один ярус, а самі вулики мають видовжений вид.

Розповсюджені є широко як лежаки, так і багатокорпусні вулики-стояки.

В роботі з великим числом бджіл більш зручною вважається багатокорпусна система, що дозволяє працювати корпусами, а не рамками. Інколи при корпусному утриманні бджіл приходиться більше 200 сімей на одного пасічника.

Лежаки нагадують своїм видом старинні сундуки або довгі ящики. В них звичайно знаходиться близько 24 рамок розміром 435 × 300 мм. Тут гніздо бджіл розширюється по горизонталі. Зазвичай два верхніх і два нижніх лотка розташовані спереду, але можуть і з протилежних сторін розташовуватися - в задній і передній стінках. Є присутність до двох магазинів. Верх робиться розбірним. Плоска кришка знаходиться з стінками корпусу на одному рівні. З лежаком починають працювати звичайно починаючі пасічники, так як працювати з ним дуже просто.

У вулику багатокорпусного типу один на інший, вертикально ставляться корпуса. Магазини накладки та корпуса доповнюються за рівнем розвитку бджолиної сім'ї. Виділяють, як правило, двох-, трьох- і багатокорпусні вулики. Кількість корпусів при цьому визначається не конструкцією, а розрахунками птахів і методом бджільництва.

Самий популярний в світі є вулик Лангстрота-Рута. Корпуса цього вулика розраховані на рамку розміром 435х230 мм, а магазин не відрізняється від корпусу. 

my-apiary.com